15 lat doświadczenia
Atrakcyjne ceny dla stałych klientów
Wysokiej jakości produkty
Pomoc w wyborze produktów i rozwiązań:
+48 664 176 004
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mata dekontaminacyjna - jakie ma działanie i zastosowanie

2023-05-10
Mata dekontaminacyjna - jakie ma działanie i zastosowanie

Maty dekontaminacyjne - co to jest?

Maty dekontaminacyjne inaczej nazywane sticky mat, clean room mat czy mata do odkażania to arkusze, które składają się z kilkunastu warstw (zazwyczaj 30) samoprzylepnego, bardzo wytrzymałego materiału nasączonego środkiem dezynfekującym. Ich celem jest zbieranie brudu, kurzu i innych szkodliwych substancji z obuwia lub kół pojazdów, aby zapobiec ich dostawaniu się do wnętrza budynku lub pomieszczenia. W ten sposób maty antybakteryjne służą utrzymaniu higieny i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów i brudu a co za tym idzie między innymi chorób.

Samoprzylepna mata dekontaminacyjna to 30-warstwowa folia polietylenowaSamoprzylepna mata dekontaminacyjna to 30-warstwowa folia polietylenowa

Zastosowanie mat dekontaminacyjnych

Maty do clean roomu stosuje się w różnego rodzaju instytucjach, takich jak szpitale, kliniki weterynaryjne, laboratoria, hale produkcyjne, przemysł farmaceutyczny, biotechnologicznym, przetwórstwie spożywczym, przy produkcji i montażu elektroniki i mikroelektroniki. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka higiena i kontrola chorób, maty dekontaminacyjne są niezbędne. Czeska, znana w całej Europie firma SaniMat specjalizuje się w produkcji takich materiałów dla każdej z branż.

Weterynaria to dziedzina, gdzie odgrywają szczególnie ważną rolę. Kliniki weterynaryjne często zajmują się zwierzętami chorymi lub zakażonymi chorobami zakaźnymi. W takich miejscach maty dekontaminacyjne są niezwykle ważne, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób.

Maty dekontaminacyjne stosuje się w różnych miejscach, takich jak wejścia do budynków, pomieszczenia dla pacjentów lub zwierząt, przy klatkach dla zwierząt i w innych strategicznych miejscach. Dzięki temu maty dekontaminacyjne pomagają w zachowaniu czystości i zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii, wirusów i innych szkodliwych substancji.

Sposób użytkowania mat dekontaminacyjnych

Maty dekontaminacyjne należy stosować zgodnie z ich przeznaczeniem. Najczęściej maty dekontaminacyjne umieszcza się na podłodze w strategicznych miejscach, takich jak wejścia do budynków oraz pomieszczeń dla pacjentów lub zwierząt. Jednym z najpopularniejszych wymiarów jest mata SaniMat duża 115 x 90 cm. Umieszczenie takiego wymiaru zapewni, że wchodzące osoby wykonają co najmniej dwa kroki, które oczyszczą oba buty z zanieczyszczeń.

W przypadku weterynarii, maty dekontaminacyjne powinny znajdować się w pobliżu klatek dla zwierząt pooperacyjnych. Stosowane są też w wejściach do gabinetów i sal operacyjnych, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się brudu i drobnoustrojów. W ten sposób można dokonywać pasywnej kontroli zanieczyszczeń.

Zdejmowanie jednej z ponumerowanych warstw maty antybakteryjnej

Zdejmowanie jednej z ponumerowanych warstw maty antybakteryjnej

Częstotliwość wymiany i eksploatacji mat dekontaminacyjnych

Częstotliwość wymiany mat dekontaminacyjnych zależy od ich intensywności użytkowania oraz rodzaju zanieczyszczeń, z którymi mają do czynienia. W przypadku weterynarii, maty dekontaminacyjne powinny być wymieniane częściej, szczególnie jeśli są intensywnie używane w pomieszczeniach dla zwierząt chorujących lub zakażonych.

Maty dekontaminacyjne powinny być regularnie kontrolowane (co najmniej raz dziennie), aby zapewnić ich skuteczność w usuwaniu bakterii i innych szkodliwych substancji. W przypadku intensywnego użytkowania, maty dekontaminacyjne powinny być wymieniane co kilka tygodni lub co miesiąc.

Zalety stosowania mat dekontaminacyjnych w weterynarii

Stosowanie mat dekontaminacyjnych w weterynarii przynosi wiele korzyści.

Bezpieczeństwo higieniczne - maty antybakteryjne pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu higieny i zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

Łatwość użytkowania - maty do odkażania są łatwe w użyciu i nie wymagają specjalistycznej wiedzy lub umiejętności. Pozwala to na osiągnięcie zadowalającego poziomu higieny małym kosztem.

Skuteczność - maty dekontaminacyjne są bardzo skuteczne w usuwaniu brudu, kurzu i bakterii z butów i kół pojazdów. Dzięki temu nawet bez oznaczeń i przypomnienia użytkownikowi o konieczności samokontroli higienicznej osiąga się bardzo pozytywny efekt.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 65 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-08
Szybko, sprawnie, bez problemu
2023-07-12
Wrócę
pixelpixel