15 lat doświadczenia
Atrakcyjne ceny dla stałych klientów
Wysokiej jakości produkty
Pomoc w wyborze produktów i rozwiązań:
+48 664 176 004
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak postępować z kleszczami u zwierząt?

2023-05-30
Jak postępować z kleszczami u zwierząt?

Kleszcze to powszechny problem, z którym spotykają się właściciele zwierząt. Te małe owady mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili, ponieważ mogą przenosić różne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować z kleszczami u zwierząt. W tym poradniku znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Kleszcze to niewielkie stawonogi, które występują na całym świecie. Są to pasożyty zewnętrzne, które żywią się krwią swojego żywiciela - kręgowca. Kleszcze rozwijają się w wilgotnych i ciepłych środowiskach, takich jak łąki, lasy, parki, ogrody i inne tereny zielone.

Stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt domowych, ponieważ mogą przenosić różnego rodzaju choroby, takie jak borelioza, babeszjoza, erlichioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze często przyczepiają się do futra lub skóry zwierząt, a następnie nacinają skórę gospodarza i ssą krew.

Choroby przenoszone przez kleszcze mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla zwierząt domowych. Objawy chorób kleszczowych mogą obejmować gorączkę, bóle stawów, utratę apetytu, osłabienie, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zgonu.

Dlatego tak ważne jest, aby właściciele zwierząt regularnie kontrolowali swoje pupile, stosowali odpowiednie środki ochrony przed kleszczami i usuwali kleszcze, gdy tylko zostaną zauważone. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów chorób przenoszonych przez kleszcze, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, aby rozpoznać chorobę i rozpocząć leczenie.

Usuwanie kleszcza

Najważniejszą kwestią jest jak najszybsze usunięcie kleszcza.

Najlepiej użyć specjalnej pęsety lub narzędzia do usuwania kleszczy, które można kupić w sklepie zoologicznym. Należy delikatnie złapać kleszcza u nasady i równomiernie wykręcić. Ważne jest, aby nie pozostawić w ciele zwierzęcia główki kleszcza, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Jeśli nie masz dostępu do narzędzi do usuwania kleszczy, możesz użyć zwykłej pęsety lub palców. W tym przypadku należy uważać, aby nie uszkodzić ciała kleszcza podczas jego usuwania.

Oczyszczanie miejsca ugryzienia

Po usunięciu kleszcza należy dokładnie oczyścić miejsce ugryzienia. Można to zrobić, używając specjalnego płynu lub po prostu wody z mydłem. Ważne jest, aby usunąć resztki kleszcza, a także zdezynfekować ranę. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko infekcji.

Obserwacja zwierzęcia

Po usunięciu kleszcza ważne jest, aby obserwować swoje zwierzę przez następne kilka dni. Jeśli kleszcz przeniósł chorobę, objawy będą się pojawiać stopniowo. Możemy zwrócić uwagę na zmiany w zachowaniu zwierzęcia, apatię, wymioty, gorączkę lub bóle stawów. Jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy, należy skontaktować się z weterynarzem.

Środki ochrony przed kleszczami

Aby uniknąć infestacji kleszczami, warto stosować odpowiednie środki ochrony przed nimi. Mogą to być krople na kark, specjalne obroże lub spraye. Warto zwrócić uwagę na skład tych preparatów i wybierać te, które są skuteczne w ochronie przed różnymi gatunkami kleszczy.

Regularna kontrola zwierząt

Regularna kontrola zwierząt jest kluczowa w zapobieganiu infestacji kleszczami. Szczególnie ważne jest to w okresie letnim i jesienią, gdy kleszcze są najaktywniejsze. Podczas codziennych kontroli należy dokładnie obejrzeć futro i skórę zwierzęcia, zwłaszcza w miejscach, gdzie kleszcze lubią się przyczepiać, czyli na uszach, szyi, łapach i podogoniu. Jeśli zauważysz kleszcza, nie wahaj się i usuń go jak najszybciej.

Choroby odkleszczowe

Objawy u zwierząt, które zostały zarażone chorobą przez kleszcze, mogą się różnić w zależności od rodzaju choroby oraz od czasu, jaki minął od momentu zarażenia.

W przypadku boreliozy, która jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze, objawy u psów mogą obejmować gorączkę, bóle stawów, brak apetytu, osłabienie, a także problemy z układem nerwowym i nerkami. W przypadku babeszjozy, zwierzęta mogą mieć podwyższoną temperaturę ciała, słabość, spadek apetytu, wymioty, biegunkę, a także problemy z układem nerwowym i krwionośnym.

Kleszczowe zapalenie mózgu, które jest rzadszym schorzeniem u zwierząt, może powodować objawy neurologiczne, takie jak drgawki, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, a także problemy z oddychaniem i trawieniem.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby, należy jak najszybciej zwrócić się do weterynarza. Weterynarz może przeprowadzić badania, takie jak badanie krwi, a także zlecić dodatkowe testy, takie jak testy serologiczne, w celu potwierdzenia obecności choroby i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Pamiętaj, że szybka reakcja jest kluczowa, ponieważ im wcześniej zostanie zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na pełne wyleczenie zwierzęcia.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-28
Obsługa zamówienia idealna, dziękuję.
2023-07-20
dziękuję
pixelpixel