15 lat doświadczenia
Atrakcyjne ceny dla stałych klientów
Wysokiej jakości produkty
Pomoc w wyborze produktów i rozwiązań:
+48 664 176 004
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Glukometry weterynaryjne - czym są i jak działają?

2023-04-13
Glukometry weterynaryjne - czym są i jak działają?

Glukometry weterynaryjne - czym są i jak działają?

Glukometry weterynaryjne to specjalne urządzenia pomiarowe służące do określenia poziomu glukozy we krwi zwierząt. Są one szczególnie przydatne w przypadku zwierząt, u których występują choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca. Dzięki zastosowaniu glukometru weterynaryjnego weterynarz oraz właściciel zwierzęcia mogą na bieżąco monitorować poziom glukozy we krwi zwierzęcia, co umożliwia szybkie reagowanie na zmiany poziomu cukru.

Zakres stosowania glukometrów weterynaryjnych

Glukometry weterynaryjne znajdują zastosowanie w hodowlach zwierząt, a także w użytku prywatnym, jako narzędzie do monitorowania stanu zdrowia zwierząt. Zwykle są one stosowane u kotów, psów, a także koni i krów. W zależności od modelu, glukometry weterynaryjne mogą mieć różną precyzję pomiaru, co umożliwia ich dostosowanie do potrzeb różnych gatunków zwierząt.

g-Pet Plus testy paskowe do glukometru

g-Pet Plus testy paskowe do glukometru

Zalety glukometrów weterynaryjnych

Jedną z głównych zalet glukometrów weterynaryjnych jest ich łatwość i wygoda użytkowania. Wystarczy odciąć niewielki kawałek skóry, by pozyskać kroplę krwi do badania. Następnie, należy umieścić ją na pasku testowym, który zostanie włożony do glukometru, gdzie odczytany zostanie wynik pomiaru. Jest to proces całkowicie bezbolesny dla zwierzęcia, co znacznie ułatwia przeprowadzenie badania.

Kolejną zaletą glukometrów weterynaryjnych jest ich precyzja pomiaru. W większości przypadków wynik pomiaru jest dokładny i wiarygodny. W przypadku stosowania glukometrów weterynaryjnych otrzymujemy wynik w ciągu kilku sekund, co pozwala na szybką reakcję w przypadku nieprawidłowego poziomu cukru we krwi zwierzęcia.

g-Pet Plus glukometr weterynaryjnyg-Pet Plus glukometr weterynaryjny - komplet wraz z saszetką

Ile kosztuje glukometr weterynaryjny?

Koszt zakupu glukometru weterynaryjnego zwykle wynosi kilkaset złotych, w zależności od modelu i producenta. W przypadku kociej lub psiej cukrzycy, glukometr weterynaryjny może być stosowany codziennie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem pasków testowych. Jednak, mimo że koszty stosowania glukometru weterynaryjnego są wyższe niż koszty jednorazowego badania we krwi, ich regularne stosowanie jest bardziej ekonomiczne w dłuższej perspektywie czasowej.

Płyn kontrolny do glukometru - dbanie o urządzenie

W przypadku glukometrów weterynaryjnych, producenci zalecają regularne stosowanie płynu kontrolnego, który służy do kalibracji urządzenia i sprawdzenia jego precyzji pomiaru. Płyn kontrolny ma podobną do krwi zwierzęcej zawartość glukozy, co pozwala na sprawdzenie dokładności pomiarów. Roztwór kontrolny jest specjalnym roztworem, który ma podobną do krwi zawartość glukozy, a także inne składniki, takie jak białka i elektrolity. Jego głównym zadaniem jest kalibracja glukometru weterynaryjnego i kontrola jego dokładności pomiarów.

Aby przeprowadzić test, należy nałożyć kroplę płynu na pasek testowy glukometru, tak jakby to był pasek testowy z krwią zwierzęcia. Następnie, jak w przypadku normalnego pomiaru, pasek testowy z roztworem jest wkładany do gniazda glukometru i odczyt wyniku jest porównywany z wartościami referencyjnymi, które są podane w instrukcji urządzenia.

Jeśli wynik pomiaru różni się od wartości referencyjnych o więcej niż 10%, to oznacza to, że glukometr wymaga ponownej kalibracji lub naprawy. W przypadku regularnego stosowania glukometru zaleca się przeprowadzanie testów płynu kontrolnego co najmniej raz na miesiąc.

Płyn kontrolny powinien być przechowywany zgodnie z zaleceniami producenta, w temperaturze i warunkach, które zapewniają stabilność składników. Ważne jest, aby nie używać przeterminowanego płynu kontrolnego lub płynu kontrolnego, który był przechowywany w nieodpowiednich warunkach, ponieważ może to wpłynąć na dokładność testów.

g-Pet Plus roztwór kontrolny

g-Pet Plus roztwór kontrolny

Paski testowe do glukometru - jak używać i do czego służą?

Pierwszym krokiem przy użyciu paska testowego jest dokładne umycie i osuszenie rąk przed rozpoczęciem testu. Następnie należy wyciągnąć pasek testowy z opakowania, aby uniknąć jakiejkolwiek kontaminacji, i włożyć go do gniazda paska testowego w glukometrze. Gniazdo zazwyczaj znajduje się na górze urządzenia lub na jego boku. Ważne jest, aby używać tylko pasków testowych przeznaczonych do danego modelu glukometru, aby uniknąć błędnych odczytów.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca, z którego zostanie pobrana krew zwierzęcia. Najlepszym miejscem do pobrania krwi u psa lub kota jest ucho, lub łapa. Należy dokładnie oczyścić miejsce pobrania krwi, a następnie naciąć skórę za pomocą lancety. Krew należy zebrać do specjalnego urządzenia do pobierania krwi lub na wacik.

Po zebraniu kropli krwi, należy nałożyć ją na koniec paska testowego, który znajduje się w gnieździe glukometru. Po kilku sekundach glukometr wykona pomiar, a wynik zostanie wyświetlony na ekranie. Ważne jest, aby po każdym użyciu paska testowego wyjąć go z gniazda, a następnie wyrzucić lub przechować w opakowaniu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Ważne jest, aby pamiętać, że dokładność wyników pomiaru zależy w dużej mierze od prawidłowego użycia pasków testowych. W przypadku wątpliwości, jak używać paska testowego lub jak dokładnie pobierać krew, warto skonsultować się z weterynarzem, który udzieli odpowiednich wskazówek.

Polecane

g-Pet Plus roztwór kontrolny

g-Pet Plus roztwór kontrolny

Cena regularna: 87,00 zł brutto49,99 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 49,99 zł
g-Pet Plus testy paskowe do glukometru

g-Pet Plus testy paskowe do glukometru

Cena regularna: 175,00 zł brutto115,99 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 115,99 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 65 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-28
Obsługa zamówienia idealna, dziękuję.
2023-07-12
Wrócę
pixelpixel